Good Contents Are Everywhere, But Here, We Deliver The Best of The Best.Please Hold on!
Data is Loading...
Your address will show here +12 34 56 78
Boyun Fıtığı

Tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.

Boyun Fıtığı, boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi sonucu kola  gelen   sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan hastalığa denir.

Boyun, baş ile vücut arasındaki bağlantıyı sağlayan, başı destekleyen ve hareketini sağlayan vücut bölümüdür. Boyun 7 adet omur denilen kemikden oluşmaktadır. Omurların arasında disk denilen jöle kıvamında yastıkçıklar bulunmaktadır. Diskler vücuda binen yükün dengeli şekilde alt vücut bölümlerine iletilmesini sağlamaktadırlar. Boyundaki omurga içinden omurilik ve kollara giden sinirler geçmektedir. Boyun ağrısı ve boyun bölgesindeki omurga bozuklukları bel ağrısına göre daha az sıklıkta görülmektedir. Boyun bölgesindeki herhangi bir problemde boyun ağrısının yanı sıra baş, omuz, kol ve göğsün ön kısmına doğru yayılan ağrı da görülebilir. Boyun ağrısı genellikle boyunda tutuklukla birliktedir. Ağrı şiddeti iklim değişikliği, hareket, gün içinde değişkenlik gösterebilir. Ağrı genellikle künt ve basınç tarzında veya yanıcı olarak hissedilir. Ağrılı bölge dokunmayla hassastır. Bazen boyun hareketleri sırasında ses de olabilmektedir. Ağrıya kolda uyuşma ve yanma hissi de eşlik edebilir.


Boyun omurları omurga sisteminin en küçük ve en narin omurlarıdır. Kolaylıkla travmalardan etkilenebilirler. Ayrıca çok hareketli eklemlere sahiptirler. Öne ,arkaya, sağa, sola ve yana doğru hareket yapabilirler

Tanıda ilk olarak, hastanın ayrıntılı hikayesi( anamnez) çok önemlidir. Nörolojik muayenede kas kuvveti ,duyu ve reflekslerinin değerlendirilmesi ve hastanın durumunun net olarak belirlenmesi çok önemlidir. Hasta, psikolojik durumu, çalışma şartları, ailevi durumu dahil bir bütün olarak ele alınmalıdır. Daha sonra hastalığın başlangıç süresi ve derecesine göre direk grafi, bilgisayarlı tomografi, MRI, EMG gibi tanısal yöntemlere baş vurulur. MR; Boyun fıtığı tanısında ”altın standarttır”.

Boyun fıtıklarının büyük çoğunluğu ameliyat harici tedavilerle iyileşir. %75-80 i ilk bir ay içinde toparlar.İlaç tedavisine ve fizik tedaviye cevap alınamayan durumlarda,Ani başlangıçlı büyük fıtıklarda güç kaybı varsa ve idrar ve büyük abdest kaçırma meydana gelmişse erken cerrahi uygulanır.Eğer müdahelede geç kalınırsa sonrasında ameliyat olsa bile güç kaybı ve uyuşmalar geçmez yani kol bir nevi yarı felç olarak ve uyuşuk bir şekilde kalır.

 

Boyun fıtığı ameliyatlarında iki tür yaklaşım mevcuttur.

Önden yapılan mikrocerrahi teknik (anterior girişim)

Arkadan yapılan mikrocerrahi teknik (posterior girişim)

 

İkisinde de amaç basıya neden olan fıtık, ligament denilen bağ dokuları ve kemik yapıları ÖZEL MİKROCERRAHİ TEKNİK İLE SİNİR VE DAMARLARA ZARAR VERMEDEN çıkarmaktır. Hastalığın durumu ve bası bölgesine bağlı olarak Özel MİKROCERRAHİ TEKNİK tarafımızdan uygulanır. Bu ameliyatlardan sonra, boyunun stabilizasyonunun bozulduğu durumlarda, tıbbi bir malzeme olan kafes veya Hareketli protezler ile boyun stabilizasyonu sağlanır. Kafeslerde boyun kemikleri kaynaştırılarak boyun hareketi kısıtlanmaktadır. Hareketli protezlerde adından da anlaşılacağı gibi boyun hareketi kıstlanmaz yani daha üstün ve konforludur. Bu tıbbi malzemeler aksi bir durum olmadığı sürece hayat boyu orda kalırlar. çıkartılmazlar. Bunu bir nevi diş dolgusu gibi düşünebilirsiniz. Dolgu da dişinizin içine konulan yabancı bir tıbbi malzemedir. Ömür boyu orda kalabilir ve siz farkında olmazsınız. İşte Fıtıkların çıkarıldığı yere konulan bu kafes ve hareketli protezlerde böyledir. Bu gibi durumlarda ameliyat sonrası kemik kaynayıncaya kadar, Doktorunuzun tavsiyesine göre bir süre boyunluk kullanmanız gerekebilir.Ameliyat hazırlıkları ve anestezi onayından sonra Genel anestezi altında operasyonumuzu özel mikrocerrahi teknik ile yapıyoruz. Tek seviye yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Ameliyatta boyun katlantı çizgilerinin içinden kesi yapıldığından dışardan bakıldığında nerdeyse hiç iz yokmuş gibi görünüyor. Estetik dikişler içeriden atıldığından dikiş aldırma zahmetinden kurtuluyorsunuz. Su geçirmez bantlar yardımıyla ertesi gün rahatça banyonuzu yapabilirsiniz.Ameliyattan 6 saat sonra ayağa kaldırılacak ve aksi bir durum olmadıkça ertesi gün taburcu edileceksiniz. Eğer boyunluk kullanmanız gerekiyorsa 15. günde tamamen boyunluğu çıkaracaksınız. Kısa uçak yolculuğu yapabilirsiniz.İlk üç ay sadece araba kullanırken boyunluk kullanabilirsiniz. Güzel bir istirahatin ardından 2-3 hafta içinde normal yaşamınıza dönebilirsiniz. Taburcu olduktan sonra dışarı çıkabilirsiniz. Araç içinde oturarak evinize gidebilirsiniz. Esas iyileşme dönemi dediğimiz 4. aydan sonra tam iyileşme görülecektir.

1- Nörolojik defisitin artması:

Nadir görülür. Boyun fıtığı ameliyatında da diğer ameliyatlarda olduğu gibi bazı riskler söz konusudur. Eğer ameliyat uzman bir doktor tarafından yapılmazsa ve ameliyat anında yeteri kadar titiz davranılmazsa sinirler hasar görebilir ve bu durumda felç olasılığı ortaya çıkabilir. Aynı zamanda omurilik yaralanması, enfeksiyon bazı noktaların uyarılması ameliyat sonrasında duruş bozukluklarına yol açabilir. Fıtık ameliyatında tercih ettiğimiz ÖZEL MİKRODİSKEKTOMİ tekniği bu tür riskleri en aza indirmiştir.


2- Omurilik zarının (Dura) yırtılması, Beyin omurilik sıvısı fistülü,damarların zedelenmesi, ses teli sinirinin zedelenmesi, konulan grefte yönelik komplikasyonlar,Yutkunma güçlüğü (Ameliyat sonrası ilk 3-4 günde ,en geç bir haftada geçer) ameliyatlardan sonra çok nadir görülen komplikasyonlardır.

Konservatif Tedavi:

 Kas spazmı ve Boyun ağrılarını gidermek amacıyla ısı tedavisi,Akupunktur, elektriksel tens cihazı ile uyarı, sinir köküne bası nedeniyle oluşan ağrının ve basının azalması için Germe(traksiyon) yöntemleri kullanılır. Medikal tedavide; ağrı kesiciler, anti-enflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaçlar, uyku düzenleyici ve anti-depresan ilaçlar kullanılır. Yumuşak doku veya boyun eklemlerine veya epidural aralığa Kortizon veya Lokal Anestezik madde enjeksiyon uygulamaları da seçilmiş olgularda yararlıdır.

Boyun fıtığı ameliyatları omurilik ile direkt alakalı ve Şah Damarı ile yemek ve soluk borusu arasından girilerek yapıldığından İŞİN UZMANI ve bu konuda oldukça DENEYİMLİ bir operatör tarafından yapılması çok önemlidir..Biz bu işte iddamızı yaptığımız yüzlerce ameliyatla kanıtlamış bulunmaktayız.Ameliyat fiyatlarımızı Günümüz Ekonomik Koşullarını Göz önünde bulundurarak belirliyoruz. Ama öncelikle Şunu bilmenizi isteriz ki sizin sağlınız bizim için ön plandadır.Durumu olmadığı için ameliyat olamayan kimse yoktur. Bazende ”kimin duası ” diyerek maliyet fiyatına ameliyat ettiğimiz hastalarımızda çoktur. O yüzden ”ÖNCE SAĞLIĞINIZ  GELİR” düsturuyla hareket ediyoruz. Ayrıntılı bilgi için  lütfen bizimle 05303275067 no lu telefondan iletişime geçin. 


Tedaviniz için en uygun ameliyat türünü Uzman ekibimiz belirlersin. Sağlıcakla..

Türkiye’de ilk AMELİYATSIZ BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

Size en uygun Tedavi için Lütfen Bizi Arayın: 0530 327 50 67