Good Contents Are Everywhere, But Here, We Deliver The Best of The Best.Please Hold on!
Data is Loading...
Your address will show here +12 34 56 78

Boyun Düzleşmesi

Tüm bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.

Boyun düzleşmesi, boyun bölgesinde sık rastlanan sorunlardandır. Düzleşme boyun kaslarının aşırı düzeyde gerilmesi nedeniyle oluşmaktadır. Boyun omurga yapısı C harfine benzer bir görünümdedir, boyun düzleşmesi meydana gelmesiyle omurgalar düz bir hale gelir.Düzleşme sonrasında Hastanın beynine giden damarlardan iki tanesi(Vertebral arterler) gerildiğinden, beynine yeterince kan gitmez. Bu durumdaki hastalarda baş dönmesi, kusma ve bulantı, unutkanlık, konsantrasyon bozukluğu, dengeyi sağlayamama, alınganlık ve isteksizlik gibi semptomlar görülür. Bu rahatsızlık erken dönemde teşhis edilerek, buna uygun tedavilerle tamamen iyileştirilebilir.

 

Boyun yapısında 7 adet omur, bu omurların arasında yumuşak diskler, bunların çevresinde ise bağ, kas ve fasya gibi yumuşak dokular bulunur. Boyundaki omurlar ön tarafa doğru kavis yaparak şekillenmektedir. Boyun düzleşmesi kendi başına bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Bunun oluşumu boyunda olan bazı hastalıklardan, kaslarda, tendonlarda ve bağlarda oluşan değişimlerden kaynaklanmaktadır. Kasların spazm geçirmesi sırasında, omurga geriye doğru çekilir. Kasların yaptığı bu etkiyle boyunda düzleşme başlar. Bu sorunun erken dönemde tedavi edilmemesi halinde, boyun fıtığı gibi daha ciddi sorunlar meydana gelebilir.


Boyun düzleşmesi belirtileri nelerdir? 
Duruş bozukluğu: Duruş sırasında başın öne doğru eğik durması, görülen belirtiler arasındadır.

Ağrı: Başlangıçta fazla ağrı etkisi göstermeyen boyun düzleşmesi, ileri aşamalarda sinirlere bası arttığında bariz şekilde ağrı yapabilir. Bu ağrılar boyun bölgesinde sırtın üst kısımlarında meydana gelir. Başı arkaya doğru yatırma sırasında ağrılar daha fazla artar.

Boyun hareketlerinde kısıtlanma olması: Boyun düzleşmesi sebebiyle boyunun hareketleri Her iki tarafa döndürmede bile ciddi manada kısıtlanır.

İleri aşamadaki bulgular: Boyun düzleşmesi ilerlediğinde kollara giden sinir kökleri ve omurilik bası altında olacağından, vücutta uyuşma ve karıncalanma etkisi görülür. Bu genellikle kolları ve bacakları etkiler.

Hastalara röntgen ve MR çekilmesiyle kesin tanı konulabilir. İlk olarak hasta muayene edilir. Boynunu nekadar hareket ettirilebildiği, boyun kaslarındaki hassasiyet, kas spazmı gibi belirtiler değerlendirilir. Kollarda ve ellerdeki his kaybı, güç kaybı gibi etkiler değerlendirilir.Çekilen röntgen ve servikal MR, boyun düzleşmesinin derecesini ve sinirlere yapılan basıyı tespit eder ve sonra hastanın durumuna özgü tedavi prosedürleri uygulanır.

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve güç kaybı olur. Ağrılar giderek artar, boyun hareketleri iyice kısıtlanır. Hastalar BOYUN FITIĞIYLA karşı karşıya kalabilir.


Boyun düzleşmesinin ilk dönemlerinde kas gevşetici ilaçlar tedavide kullanılır. Sessiz ve sakin bir ortamda istirahat etmesi ve boyun kısmına sıcak havlu veya su torbası ile kompres yapılması hastayı ciddi anlamda rahatlatır.Daha ileri dönemlerde yani ağrıların kollara ve omuzlara kadar yayılması durumunda, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından faydalanılır. Bu uygulamalar manuel veya aletlerle yapılır. Hastaların bilinçlendirilmesi, sıcak kompres uygulamaları, akupunktur , medikal masaj ve germe egzersizlerinden faydalanılır.


Boyun düzleşmesinde tedaviyi destekleyen uygulamalar
•Boyunda ve kollarda görülen ağrıların tedavisinde, egzersizden mutlaka yararlanılmalıdır.

•Otururken ve ayaktaki duruş pozisyonuna dikkat edilmelidir. Baş ve göğüs dik olmalıdır. Duruş hafifçe önde olarak, sırtın kendine has olan doğal görünümü korunmalıdır.

•Tuvaletler alafranga tarzda olmalıdır.

•Otururken ayakların yere değmesine, kalkarken öne doğru kayarak ayağa kalkmaya özen gösterilmelidir. Sandalyede kol desteği olması gereklidir.

•Araç kullanırken baş koltuk boyunluğuna yaslanmalı, emniyet kemeri takılı olmalıdır.

•Araçta direksiyon iki elle kavranmalıdır.

•Yüksekte yapılan işlerde merdiven kullanılmalı, eller omuz hizasından daha yukarı kaldırılmamalıdır.

•Sigara kesinlikle kullanılmamalı ve sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır.

•Kilo fazlası olanlar kendilerine uygun, diyetisyenin hazırladığı bir programı uygulamalıdır.

•Her türlü ağır iş ve yükten kaçınılmalıdır.

•Şiddetli Öksürürken ve hapşırırken boynun mutlak suretle desteklenmesi gerekir.

•sıcaklık değişimlerinde boyun bölgesinin etkin bir biçimde korunması gerekmektedir.

•Uzun süre aynı pozisyonda durulmamalıdır. Sadece yatar vaziyette uzun süre kalınabilir. Ancak boynun ortopedik bir yastıkla desteklenmesi gerekir.

•Hastaların yüzme ve pilates ile ilgilenmesi yararlıdır.

•Hastalar stres ve gerginlikten uzak durmalıdır.

•Klima ve vantilatör gibi aletlerin bulunduğu ortamlara dikkat edilmelidir.

•Banyodan sonra saçları kurutmadan Islak saçlarla dışarı çıkmak sakıncalıdır..